- Ogłoszenie dotyczące naboru na członka Wojewódzkiej Komisji do Spraw Orzekania o Zdarzeniach Medycznych w Olsztynie.
- Koordynacja świadczenia rodzinne i wychowawcze
- Zaproszenie dla organizacji pozarządowych
- Nabór wniosków o dofinansowanie w 2018 r. zadań w ramach Rządowego Programu na rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów poprzez Wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej
- Bezpłatna infolinia dla bezdomnych
- Senior+ dodatkowy nabór ofert
- Podpisanie umowy na wykonanie dokumentacji projektowej budowy budynku Straży Granicznej na morskim przejściu granicznym w Elblągu
W Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyła się konferencja nawiązująca do 95. rocznicy utworzenia Związku Polaków w Niemczech. Fakt ten jest dokładnie związany z datą 27 sierpnia 1922 roku, natomiast ważną częścią konferencji było upamiętnienie jednego ze współtwórców tej ważnej w życiu niemieckiej Polonii organizacji – Jana Baczewskiego, któremu swą kolejną książkę „Z Gryźlin do Berlina i Polskiego Dębna. Nad biografią Jana Baczewskiego 1890-1958” poświęcił dr Jan Chłosta – olsztyński regionalista i społecznik. Bohater tej książki to postać znana na Warmii. Jan Baczewski był z urodzenia Warmiakiem. W historii zapisał się jako polski działacz polityczny i oświatowy w Niemczech. Był posłem do pruskiego Landtagu w okresie Republiki Weimarskiej, a u kresu życia także posłem do polskiego Sejmu w latach 1947-1952.
Jak powiedział w swoim wystąpieniu rozpoczynającym konferencję wojewoda Artur Chojecki, mimo wielu niesprzyjających okoliczności, Polacy spod Znaku Rodła wypełniali szczególną misję w miejscach gdzie im przyszło żyć. Głównym celem tej misji była obrona wartości narodowych. Bronili się przed germanizacją i nie bali się swojej polskości. Walczyli o swą polskość w każdej przestrzeni życia publicznego. Związek Polaków w Niemczech prowadził działalność gospodarczą, kulturalną i polityczną. Miał reprezentantów w Sejmie pruskim, sejmikach krajowych i radach miejskich.
Zarówno sam Jan Baczewski jak i Związek Polaków w Prusach Wschodnich duże znaczenie przywiązywali do spraw szkolnictwa. Temu celowi miało służyć powołanie Polsko-Katolickiego Towarzystwa Szkolnego na Warmię, które zawiązało się 11 listopada 1921 roku. Towarzystwo określając swe cele zwracało uwagę na „zachowanie i pielęgnowanie języka polskiego na Warmii i narodowego wychowania młodzieży polskiej”. Służyć temu miało nauczanie języka narodowego w szkołach ludowych, wspieranie kształcącej się młodzieży, pielęgnowanie pieśni polskiej, świeckiej i kościelnej. Nie sposób pokrótce oddać ogrom pracy zrealizowanej na polu obrony i krzewienia polskości przez Jana Baczewskiego, przez organizacje, w których nie tylko działał, ale których był współzałożycielem.
Jak powiedział na zakończenie wojewoda Artur Chojecki: W książce, którą miałem przyjemność otrzymać od autora już kilka tygodni temu, zwróciłem uwagę na słowa Jana Baczewskiego, które ukazały się w „Gazecie Olsztyńskiej” w grudniu 1922 roku, kiedy to po wyborze do sejmu pruskiego takie sobie wyznaczył cele: „Cały mój wysiłek oddam w służbie dla Was. Świat dowiedział się, że lud polski na Warmii, Mazurach i Powiślu żyje i chce żyć nadal. Niechaj to zwycięstwo stanie się pobudką do wytrwałej i dalszej pracy”. Tę wytrwałą pracę wyznaczały wyznawane przez niego wartości, które najpełniej ukazują słynne Pięć Prawd Polaków ogłoszonych 6 marca 1938 roku na berlińskim Kongresie Polaków w Niemczech.Te piękne słowa odwołujące się do najważniejszych dla Polaków wartości: narodu, wiary, braterstwa, służby, ojczyzny, są nadal aktualne, nadal stanowią fundament polskiej tożsamości i kształtują myśl społeczno-polityczną obecnych i przyszłych pokoleń. Ufam, że tak właśnie jest. I mam nadzieję, że tak zawsze będzie.
Podczas konferencji wysłuchano wykładów: prof. dr. hab. Stanisława Achremczyka – „Narodziny Związku Polaków Niemczech w 95.rocznicę utworzenia”, ks. dr.hab. Krzysztofa Bielawnego – „Refleksja nad Pięcioma Prawdami Polaków” i autora książki, dr. Jana Chłosty – „Polacy spod znaku Rodła po roku 1945”.
Swoją refleksją na temat dziadka, a także sytuacji Warmiaków szykanowanych przez władze PRL podzieliła się wnuczka Jana Baczewskiego, Pani Gabriela Baczewska-Pazda.
Konferencję poprzedziła msza święta w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w intencji Jana Baczewskiego i Warmiaków spod Znaku Rodła pod przewodnictwem ks. abpa – seniora Edmunda Piszcza, po której na grobie Rodziny Baczewskich, znajdującym się w Alei Zasłużonych, na cmentarzu przy ul. Poprzecznej, uroczyście złożono kwiaty.
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Prawda pierwsza:
JESTEŚMY POLAKAMI
Prawda druga:
WIARA OJCÓW NASZYCH JEST WIARĄ NASZYCH DZIECI
Prawda trzecia:
POLAK POLAKOWI BRATEM
Prawda czwarta:
CO DZIEŃ POLAK NARODOWI SŁUŻY
Prawda piąta:
POLSKA JEST NASZĄ MATKĄ, O MATCE NIE WOLNO MÓWIĆ ŹLE
-
Powiększ Powiększ
-
Powiększ Powiększ
-
Powiększ Powiększ
-
Powiększ Powiększ
-
Powiększ Powiększ
-
Powiększ Powiększ
-
Powiększ Powiększ
-
Powiększ Powiększ
-
Powiększ Powiększ
-
Powiększ Powiększ
-
Powiększ Powiększ
-
Powiększ Powiększ
-
Powiększ Powiększ
-
Powiększ Powiększ
-
Powiększ Powiększ
-
Powiększ Powiększ
-
Powiększ Powiększ
-
Powiększ Powiększ
-
Powiększ Powiększ
-
Powiększ Powiększ
-
Powiększ Powiększ
-
Powiększ Powiększ
-
Powiększ Powiększ
-
Powiększ Powiększ
-
Powiększ Powiększ
-
Powiększ Powiększ
-
Powiększ Powiększ